Pliki do pobrania

O PARAFII - PAŹDZIERNIK 2010 DO CZERWIEC 2015

18 czerwca 2015 roku upłynęło 30 lat od erygowania Parafii pod wezwaniem świętego Ottona w Szczecinie. Ważniejsze wydarzenia z 25-letnich dziejów parafii, w tym postępy w umacniającym wspólnotę parafialną dziele budowy i zagospodarowywania parafialnego zespołu sakralnego, przypomnieliśmy w wydanym z okazji tego jubileuszu folderze pt. „NA CHWAŁĘ PANA – Parafia pw. Św. Ottona w Szczecinie 1985 – 2010”oraz na naszej stronie internetowej.

Kontynuując ten zapis, przypomnimy teraz niektóre parafialne wydarzenia, począwszy od przygotowań do pamiętnych uroczystości jubileuszowych w dniu 10 października 2010 roku po czerwiec 2015 roku, zamykający trzydziestoletnią historię naszej parafii.

2010

 

Z Informacji Parafialnych:

 

- na XXIV Niedzielę Zwykłą (12.09.2010):

„Uprzejmie informujemy parafian, że od 25 kwietnia do 5 września br na realizowane inwestycje otrzymaliśmy ofiary od 470 rodzin na łączną kwotę 42.000 złotych (…) Do końca września zostanie wykonany i zamontowany Ołtarz Jezusa Miłosiernego. Jego poświęcenie odbędzie się podczas Jubileuszowej Mszy Świętej 10 października o godzinie 18,00. Życzliwości i dobroci waszych serc polecam tą ostatnią w tym jubileuszowym roku inwestycję.Przypomnę, że w tym roku wykonano: 23 witraży, obudowę 8 słupów (filarów), Ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej i trwają prace związane z wykonaniem Ołtarza Jezusa Miłosiernego. Proszę serdecznie o zrozumienie i pomoc. Niech rozradują się nasze serca! Bądźmy razem wdzięczni Bogu!!!”

 

- na XXVII Niedzielę Zwykłą (03.10.2010):

„Dziękujemy wykonawcom Ołtarza Jezusa Miłosiernego za dotrzymanie terminu i za jakość wykonanego dzieła. Uprzejmie informuję, że obraz Jezusa Miłosiernego jest tymczasowy. Docelowo obraz będzie wykonany przez artystę malarza. Życzliwości Waszych serc polecam jubileuszowe inwestycje. Bóg zapłać!”

 

x x x

JUBILEUSZOWA MSZA ŚWIĘTA DZIĘKCZYNNA

Uroczystą wieczorną liturgię z okazji jubileuszu ćwierćwiecza naszej parafii, w niedzielę 10 października celebrowali: ks. abp Andrzej Dzięga – metropolita szczecińsko-kamieński, ks. bp Jan Gałęcki oraz 24 kapłanów. Podczas tej podniosłej uroczystości z licznym udziałem parafian oraz wielu zaproszonych gości dziękowaliśmy Bogu za budowniczych i ofiarodawców, słowa uznania i wdzięczności popłynęły do wszystkich zaangażowanych na przestrzeni lat w życie parafii, za ich nieoceniony wkład w wielkie Boże Dzieło - budowę parafialnego zespołu sakralnego. 

 

 

 

x x x

 

W dniach od 26 listopada do 3 grudnia przeżywaliśmy w parafii Tydzień Misyjny przed Krzyżem Świętym, podczas którego czciliśmy nawiedzające naszą parafię relikwie Krzyża Świętego z Golgoty, oddaliśmy cześć kopii najstarszego na Pomorzu Zachodnim krzyża z XIII wieku oraz uczestniczyliśmy w obrzędzie dotknięcia nimi parafialnego krzyża, poświęconego 24 grudnia 1982 roku przez ks.bpa Kazimierza Majdańskiego podczas uroczystości otwarcia osiedlowej kaplicy.

 

2011

Z Informacji Parafialnych:

- na VI Niedzielę Zwykłą (13.02.2011)

„Dziś o godzinie 13,00 ks. mgr Bartłomiej Bugajak odprawi prymicyjną Mszę Świętą. Z radością informujemy parafian, że neoprezbiter ks. Bartłomiej w dniu 1 lutego został mianowany przez Księdza Arcybiskupa Metropolitę Andrzeja Dzięgę wikariuszem naszj parafii. Wspierajmy ks. prymicjanta serdeczną modlitwą. Dziękujmy również Bogu za jego rodziców”.

x x x

24 marca odbyła się uroczystość Bierzmowania modzieży klas trzecich Gimnazjum Katolickiego. Szafarzem Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej był ks. bp Marian Błażej Kruszyłowicz.

x x x

8 maja odbyła się parafialna uroczystość I Komunii Świętej

x x x

Z Informacji Parafialnych:

- na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (12.06.2011):

„Zakończyliśmy remont powiększonej kruchty kościoła. Wykonano montaż Tablic Dekalogu, Kalendarium naszej Parafii, tablic upamiętniających projektantów i wykonawców wyposażenia wnętrza kościoła oraz herbów Pasterzy Kościoła Powszechnego i Kościoła Szczecińsko – Kamieńskiego. Dla całości wyposażenia wnętrza kruchty zamówiono drzwi wejściowe na chór i do Kaplicy Najświętszego Sakramentu.

Serdeczne Bóg zapłać za ofiary składane na pokrycie kosztów realizowanych inwestycji. Pokornie prosimy o życzliwe uczestnictwo w upiększaniu naszego Parafialnego Wieczernika”.

 

- na Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata (20.11.2011):

„Radujemy się widokiem witraży przedstawiających tajemnice różańca świętego. Dziękujemy ofiarodawcom, fundatorom oraz wykonawcom i montażystom. Należność za 20 witraży została już uiszczona. Pozostało do wykonania 30 witraży na poziomie trzeciego, czwartego i piątego okna(...) Koszt jednego witraża wynosi trzy tysiące złotych(...) Termin realizacji drugiego etapu inwestycji – do Świąt Wielkanicnych 2012 roku. Życzliwości Waszych serc polecam realizację tej wspaniałej inwestycji. Bóg zapłać za przekazane ofiary”.

2012

Z Informacji Parafialnych:

- na V Niedzielę Wielkiego Postu (25.03.2012):

„Dziękujemy Bogu za szczęśliwy montaż 30 witraży. Słowa serdecznej wdzięczności kierujemy do wykonawcy i tych parafian, którzy pomagali w pracach montażowych.Bóg zapłać r,ównież fundatorom i ofiarodawcom, dzięki którym mogliśmy uiścić zapłatę za 25 witraży(...) Parafialny Wieczernik przygotowany jest na przeżycie Triduum Paschalnego!”.

 

- na VI Niedzielę Wielkanocną (11.05.2012):

„Dziś w naszej parafii uroczystość I Komunii Świętej. Rodziny, które przeżywają pierwszokomunijne świętowanie, wspieramy modlitwą calej wspólnoty parafialnej.  Prosimy Boga,aby rodzice dawali swoim dzieciom przykład żywej wiary”.

x x x

We wtorek, 15 maja młodzież klas trzecich gimnazjum przystąpiła do bierzmowania. Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej udzielał ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz z Białorusi.

x x x

Z Informacji Parafialnych:

- na XVI Niedzielę Zwykłą (22.07.2012):

„Słowa serdecznej wdzięczności wyrażamy tym osobom, które w minionym tygodniu pracowały przy transporcie drewna opałowego do ogrzewania kościoła”

 

- na XXVI Niedzielę Zwykłą (30.09.2012):

„Drodzy Parafianie! W związku z wymianą instalacji sieci głównej centralnego ogrzewana na naszym osiedlu, zaistniała możliwość podłączenia naszego kościoła do sieci Szczecińskiej Energetyki Cieplnej(...) Dostawca wykona własnym staraniem i ze środków własnych przyłącze ciepłownicze do istniejącej kotłowni pod zakrystią. Według przygotowanego projektu, w kościele umocowanych zostanie sześć nagrzewnic, dzięki którym zapewni się uzyskanie odpowiedniej temperatury...”.

 

- na II Niedzielę Adwentu (09.12.2012):

„...do dziś otrzymaliśmy ofiary od 429 rodzin, na łączną kwotę 35930 zł., na wykonanie nowej sieci.  grzewczej(...) Zgodnie z umową jesteśmy zobowiązani do uiszczenia połowy kwoty, czyli 41943 zł. Drugą połowę należności winniśmy uiścić do końca stycznia 2013 r. Bóg zaołać za ofiary przekazane na tą inwestycję”.

 

- na IV Niedzielę Adwentu (23.12.2012):

„Z radością informujemy parafian, że od 19 grudnia br nasz kościół ogrzewany jest przez Szczecińską Energetykę Cieplną. Dziękujemy projektantom i wykonawcom, Szczególne słowa wdzięcznośći wyrażamy ofiarodawcom, dzięki którym uiściliśmy już  połowę należności za zrealizowaną inwestycję. Niech otwqorzą się serca nasze, abyśmy w styczniu 2013 roku, zgodnie z umową, mogli wpłacić pozostałą należność (42000 zł)”.

2013

Ze styczniowego listu kolędowego:

„Cała dotychczasowa 27-letnia historia naszej parafii, szczególnie budowy, a następnie nieustannego upiększania i doposażenia naszego parafialnego kościoła i jego otoczenia, jest świadectwem zrozumienia i ofiarności parafian traktujących uczestnictwo w tym godnym dziele jako swój religijny, obywatelski i patriotyczny obowiązek. Taki przekaz pozostawimy kolejnym pokoleniom mieszkańców tej niemal od podstaw polskimi rękami zbudowanej dzielnicy wielkiego Szczecina”.

 

Z Informacji Parafialnych na IV Niedziełę Swielkiego Postu (10.03.2013):

15 marca odbyła się Uroczystość Bierzmowania dla młlodzieży klas trzecich gimnszjum oraz dla młodzieży szkół średnich. Mszę Świętą odprawił i Sakramentu Dojrzzałości Chrześcijańskiej udzielił ks. bp Marian Błażej Kruszyłowicz.

 

- na II Niedzielę Wielkanocną (07.04.2013):

„W sobotę (06.04.) w bazylice Archikatedralnej w Szczecinie dziewięciu diakonów AWSD otrzymało sakrament święceń w stopniu prezbitera. Jednym z nich jest prezbiter Paweł Bonkowski, który odbywał praktykę duszpasterską w naszej parafii”.

 

- na Uroczystość Trójcy Przenajświętszej (26.05.2013):

„Serdecznie witamy na dzisiejszej Eucharystii ks. prałata dra Andrzeja Steckiewicza, wikariusza generalnego archidiecezji mińsko-mohylewskiej. Ks. prałat Andrzej, pochodzący z naszej archidiecezji, w swojej posłudze kapłańskiej między innymi odbudował seminarium duchowne i prokatedrę w Petersbuergu oraz wspomagał księdza arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza w odbudowie katedry, kurii biskupiej i domu katedralnego w Moskwie. Obecnie posługuje w Mińsku”.

 

- na XII Niedzielę Roku (23.06.2013):

„Inwestycje parafialne do zrealizowania w najbliższych miesiącach:

1/ konserwacja krzyża na wieży kościoła

2/ konserwacja okien na zewnątrz kościoła (209 m2) i słupów żelbetowych (627 m2)

3/ Wykonanie i montaż dwóch bocznych drzwi zewnętrnych, otwieranych i zamykanych na fotokomórkę

4/ Wykonanie i montaż dwóch bocznych drzwi w wiatrołapie ktuchty, otwieranych i zamykanych na fotokomórkę

5/ Kontynuowanie procesu dostosowywania pomieszczeń po byłej kotłowni i magazynach pod zakrystią na zaplecze gospodarcze kościoła”.

x x x

W piątek, 29 listopada, z udziałem mieszkańców, obecnych i byłych pracowników placówki oraz licznych parafian, w naszym kościele sprawowana była Dziękczynna Msza Święta z okazji Jubileuszu 30-lecia Domu Pomocy Społecznej, Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej przy ulicy Romera 21/29. Na przestrzeni trzech minionych dziesięcioleci mieszkało w nim 1446 osób.

x x x

W II Niedzielę Adwentu (08.12.2013)  parafianie zostali poinformowani, że poza zrealizowanymi inwestycjami zapowiedzianymi w niedzielę 23 czerwca, kościół wzbogacił się o nową instalację nagłaśniającą: wzmacniacz oraz podłączenia do ołtarzy bocznych i przed ołtarzen głównym.

2014

Z Informacji Parafialnych:

W piątek 30 maja młodzież klas trzecich gimnazjum i grupa dorosłych parafian przystąpiła do bierzmowania. Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej udzielał ks. Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga.

 

- na II Niedzielę Adwentu (07.12.2014):

„W roku 2014 zrealizowano następujące inwestycje:

- Wykonanie instalacji multimedialnej w kościele, dzięki której korzystamy z dobrze widocznych tekstów pieśni, jest możliwość wyświetlania filmów, a docelowo nawet przeprowadzanie przez internet transmisji sprawowanej liturgii.

- Malowanie ścian bocznych w kościele, na których są stacje Drogi Krzyżowej.

- Wymiana instalacji grzewczej pod posadzką kościoła.

- Konserwacja ścian zewnętrznych kościoła wyłożonych płytkami klinkierowymi i ścian zewnętrznych zakrystii.

- Wymiana rynien i obróberk blacharskich zakrystii.

- Montaż nagrzewnicy w zakrystii i podłączenie do węzła cieplnego.

- Zakup figury MB Fatimskiej, wykonanie feretronu procesyjnego.

- Zakup obrazu Św. Jana Pawła II. Obraz umieszczony jest w kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

-Stałe prace konserwacyjne w kościele, na plebanii i na całej posesji”.

 

2015

17.02.2015  Ks Kan. Jan Zapartek otrzymuje dekret zwalniajacy ks. Kan Jana z funkcji proboszcza i zostaje administratorem parafii pw św. Ottona do 14.06.2015

 

 

Z Informacji Parafialnych:

W sobotę, 21 marca odbyła się Uroczystość Bierzmowania dla młodzieży klas trzecich gimnazjum i grupy dorosłych. Szafarzem Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej był ks. bp prof. Henryk Wejman.

 

- na V Niedzielę Wielkiego Postu (22.03.2015):'

„Zakończyliśmy prace dekarskie – wymianę rynien i obróbek blacharskich na zadaszeniu naszego kościoła. Dziękujemy wykonawcy za dotrzymanie terminu i za jakość wykonanych prac. Parafian prosimy o życzliwe wsparcie ofiarą zakończonej inwestycji. Dotychczas otrzymaliśmy wpłaty od 24 rodzin”.

 

- na III Niedzielę Wielkanocną (19.04.2015):

„W dniu wczorajszym zakończyliśmy w naszej wspólnocie parafialnej Misję Fatimską. Dziękujemy Ojcom Misjonarzom za przybliżenie nam wciąż aktualnego Orędzia Fatimskiego. Pragniremy, jako parafianie, być wierni prośbie Pani Fatimskiej w codziennej modlitwie różańcowej, ukochaniu Eucharystii, w podejmowaniu pokuty i różnych wyrzeczeń oraz w praktykowaniu Nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Oby słowa papieża Benedykta XVI: „Mam nadzieję, że z czasem orędziem tym będzie żyło każde społeczeńastwo!” stały się dla nas naglącym wezwaniem”.

Orędzie Fatimskie przybliżali: ks. Artur Czerwiński, ojciec Jan Paweł Bagdziński oraz ks. Jan Prątnicki.

 

x x x

XI na XI Niedzielę Zwykłą (14.06.2015):

Dzisiejszej niedzieli składamy serdeczne Bóg zapłać Ks. Kanonikowi Janowi Zapartkowi za 30-letnią posługę w naszej parafii, jednocześnie w tym dniu 46 rocznicy święceń kapłańskich składamy najserdeczniejsze życzenia wielu łask Bożych oraz Darów Ducha Świętego i opieki Matki Najświętszej.

Powitanie nowego proboszcza Ks. Kanonika dr Janusza Gieca nastąpi w przyszłą niedzielę na Mszy Św. o godz. 11.30. Zapraszamy parafian do udziału w tej uroczystości oraz do modlitwy w intencji nowego księdza proboszcza.

x x x

 

 x x x

W niedzielę, 21 czerwca 2015 roku, podczas Mszy Świętej o godzinie 13,00 odbyło się utoczyste wprowadzenie i powitanie proboszcza ks. kanonika dra Janusza Gieca. Z tej okazji, Matce Najświętyszej zawierzmy wszelkie poczynania nowego proboszcza parafii p.w. św. Ottona w Szczecinie, który 15.06.2015 roku rozpoczął posługę w naszej parafii.

 

Spisał: ZYGMUNT KOWALSKI
Dokumenty i zdjęcia z archiwum ks. kanonika Jana Zapartka 

Dodano: 2016-11-28 | aktualizowano: 2016-12-09 13:10:51 | odsłon: 3928